MS Blog

Tartışalım Bilgilenelim

Google SEO Düşmanımı…?

Google SEO Düşmanımı…?

Google arama motoru son zamanlarda yaptığı değişikliklerden sonra SEO çalışması yapanları epey üzdü. Özellikle Google Caffeine sistemine geçtikten sonra kaldırdığı pagerank sistemi ile adeta SEO işi yapanları şok etti.

Çünkü eski siteme göre Google sitelerin kalitesini bu değere göre ölçüyordu. pagerank değerinin kısa mantığı,değeri yüksek siteler daha üstlerde çıkardı.

Pagerank sistemine göre devlete bağlı kurum sitelerine yüksek pr değeri verilir bu sayede aramalarda daha üst sıralarda çıkarlardı.Kaliteli backlink alan siteler pr değerini yükselterek zor anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkması mümkündü.

Ama webmasterların yaptığı backlink değişimleri ve link satın almalar Google’ın gözünden kaçmamış olacak ki, Google Caffeine adında yeni bir sisteme geçti. Bu sistem pagerank sistemine göre daha karışık bir sistem. Caffeine sisteminde seo ile 1. sayfaya çıkmak için çok fazla siteden backlink almak yetmiyor.

Site sahiplerinin daha özgün ve sitesine giren ziyaretçilerin okuyacağı yazılar yazması esas kriter oldu. Ancak sitenize giren ziyaretçilerin sitenizde kalış süresi ve gezdiği sayfa sayısının bile çok fazla önemi var. Bunları uygulayınca İnternet sitem 1. sayfada çıkar mı? dediğinizi duyar gibiyim.

Ama çok zor. Çünkü Google’ın inisiyatifine kaldınız. Eğer 1. sayfaya çıkartmak istediğiniz kelime zor bir kelime ise Google ve dev portallar ile de yarışmak zorundasınız.

Çünkü Zor kelimelerde Google Maps, Google Resimler ve Google Haberler de önünüze çıkan engellerden. Bu sitelerin arasında varlık göstererek dikkat çekmek oldukça zorlaşıyor.

Örneğin bir belde isminde çıkmak isterseniz Google popüler tatil sitelerini de önünüze çıkarıyor. Bu durumda işiniz çok zor. Eğer sitenizi zor kelimelerde Google 1. sayfaya çıkmak istiyorsanız mutlaka kurumsal bir firma ile çalışmanızda fayda var. Herkese kolay gelsin.

Kaynak:Seo Gündem

[SEO Bölümü]  

Yapılan Yorumlar ( 2 )
Yorum Yap
Captcha